Mediacje
Mediacje to pokojowy sposób rozwiązania sporu satysfakcjonujący dla wszystkich jego stron. Sposobem wypracowania takiego porozumienia jest droga poufnych i dobrowolnych spotkań z osobą mediatora. Mediator to neutralna osoba bezstronna, która kieruje się kodeksem mediatora. Do zadań mediatora należy nie tylko wypracowanie satysfakcjonującego porozumienia pomiędzy stronami, ale również łagodzenie stresu, wspieranie komunikacji, obniżanie ewentualnego poczucia napięcia czy pomoc w osiągnięciu porozumienia. Całość spotkania odbywa się w przyjemnej atmosferze dobrowolności i bezstronności. Mediator naszej kancelarii w osobie Radcy Prawnego współpracuje z innymi prawnikami ale również z psychologiem – mediatorem w zależności od specyfiki sprawy, którą się zajmuje.
Rodzaje mediacji prowadzone przez Kancelarię:
- MEDIACJE POZASĄDOWE – To strony wybierają mediatora i co ważne obie strony muszą wyrazić zgodę na prowadzenie mediacji przez wskazaną osobę. Strony konfliktu ustalają wraz z mediatorem dogodny dla nich termin oraz neutralną lokalizację. Koszty mediacji pozasądowej są ustalane umową pomiędzy stronami a mediatorem.
- MEDIACJE SĄDOWE – sąd wyznacza mediatora z listy mediatorów sądowych. Mediacja taka charakteryzuje się tym, że ma ona ustalony termin graniczny w jakim należy mediację zakończyć. Ważne jest również to, że koszty takiego postępowania mediacyjnego są ściśle określone przepisami prawnymi.
- MEDIACJE RODZINNE – w sytuacji, gdy spór dotyczy relacji rodzinnych do głosu bardzo często dochodzą emocje. Ważne w takich przypadkach jest skorzystanie z bezstronnej osoby, która poprowadzi rozmowę w taki sposób, aby budować pomiędzy nimi porozumienie. Mediacje rodzinne dotyczą głównie ustalenia kontaktów z dziećmi, rozstania małżonków czy ustalenia kwestii finansów. Warto skorzystać z takiej formy mediacji, ponieważ na decyzje jakie zostaną spisane w procesie mediacyjnym strony mają wpływ. Przeciwnie do postępowania sądowego, w którym to o sytuacji stron decyduje sąd. Szczególnym rodzajem mediacji rodzinnych są MEDIACJE ROZWODOWE – które przygotowują małżonków do postępowania sądowego i minimalizują jego emocjonalne oraz czasochłonne skutki. Mediacja rozwodowa pozwala na przygotowanie planu dotyczącego przyszłego rozwodu, późniejszych relacji pomiędzy małżonkami czy kwestii wychowania i opieki nad dziećmi.
- MEDIACJE CYWILNE – celem prowadzenia mediacji cywilnych jest wypracowanie porozumienia w sprawach cywilnych. Zawarcie ugody przed mediatorem daje możliwość wypowiedzenia się oraz dojścia do porozumienia, na które wpływ mają wszystkie strony konfliktu. Skraca to również czas postępowania.
- MEDIACJE PRACOWNICZE – dotyczą sporów i konfliktów w środowisku pracy. Mediator jako osoba bezstronna i niezależna wypracowując rozwianie stawia się na równi wszystkie strony konfliktu bez względu na ich pozycję w firmie. Rozmowa przez osobę niezaangażowaną w spór, może prowadzić do jego złagodzenia, jak również oczyszczenia negatywnych relacji pomiędzy pracownikami.
- MEDIACJE GOSPODARCZE – Sytuacje konfliktowe pomiędzy podmiotami gospodarczymi mogą prowadzić nawet do upadku firmy poprzez źle prowadzone rozmowy pomiędzy ich przedstawicielami. Skorzystanie z osoby mediatora może pomóc w rozwiązaniu sporu jak również na nowo poukładać relacje biznesowe.
- MEDIACJE ADMINISTRACYJNE – spory pomiędzy stronami mogą dotyczyć również sporów administracyjnych. Prowadzenie mediacji administracyjnych może dotyczyć nie tylko poziomu sądowego ale również samorządowego. Osoba mediatora bezstronnie i niezależnie spojrzy na konflikt i dzięki umiejętności prowadzenia procesu mediacyjnego, wypracuje rozwiązanie satysfakcjonujące dla wszystkich stron.